Ολυμπιακοί Αγώνες 2016 - Οι Έλληνες αθλητές
Έξι μετάλλια κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, τοποθετώντας την Ελλάδα στην 26η θέση του πίνακα των μεταλλίων. Ένα χρυσό και ένα χάλκινο για την Άννα Κορακάκη στη σκοποβολή, χρυσό για τον Λευτέρη Πετρούνια στους κρίκους, χρυσό για την Κατερίνα Στεφανίδη στο άλμα επί κοντώ, ασημένιο για τον Σπύρο Γιαννιώτη στα 10.000 μέτρα ανοιχτή θάλασσα και χάλκινο για τους Παναγιώτη Μάντη και Παύλο Καγιαλή στα 470 της ιστιοπλοΐας.
Παράλληλα, πολύ αξιόλογες ήταν και οι προσπάθειες των υπόλοιπων αθλητών της ελληνικής αποστολής, που παρά τις δύσκολες προπονητικές συνθήκες που αντιμετωπίζουν στη χώρα μας επέδειξαν δύναμη, θέληση και ταλέντο.
Σίγουρα ο περισσότερος κόσμος εστιάζει στη λάμψη των αγώνων, τα μετάλλια και τους πανηγυρισμούς. Όμως, υπάρχουν πράγματα που δεν τα βλέπουν οι περισσότεροι και είναι όλα αυτά που περνάει κάποιος αθλητής στη ζωή του για να φτάσει στην επιτυχία... Οι ατέλειωτες ώρες των καθημερινών προπονήσεων, οι στερήσεις, οι τραυματισμοί, η κούραση, η επιμονή και η πειθαρχία.
Για να πετύχεις σε αυτό που κάνεις, σε οποιονδήποτε τομέα, πρέπει να προσπαθήσεις, να παλέψεις, να ματώσεις! Ιδίως σε μια χώρα που βάζει εμπόδια στα ίδια της τα παιδιά.
Γι' αυτούς τους λόγους, που μας δίνουν την πραγματική υπερηφάνεια, οι συντελεστές του my-Fitness.gr δίνουμε τα συγχαρητήρια και τις θερμότερες ευχές μας σε όλους τους αθλητές που παλεύουν καθημερινά, προβάλλοντας την ελληνική ψυχή!
Αναλυτικά η παρουσία της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο 2016:
ΘΕΣΗ ΑΘΛΗΤΗΣ/ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ/ΓΥΡΟΣ
1η Κατερίνα Στεφανίδη Στίβος Επί κοντώ/Τελικός
1η Λευτέρης Πετρούνιας Ενόργανη γυμναστική Κρίκοι/Τελικός
1η Άννα Κορακάκη Σκοποβολή Σπορ πιστόλι 25μ./Τελικός
2η Σπύρος Γιαννιώτης Κολύμβηση 10χλμ. ανοιχτή θάλασσα
3η Άννα Κορακάκη Σκοποβολή Αεροβόλο πιστόλι 10μ./Τελικός
3η Παναγιώτης Μάντης - Παύλος Καγιαλής Ιστιοπλοΐα 470/Τελικός γύρος
4η Σοφία Ασουμανάκη Κωπηλασία Διπλό σκιφ ελ. βαρών/Τελικός
4η Κατερίνα Νικολαΐδου Κωπηλασία Διπλο σκιφ ελ. βαρών/Τελικός
5η Βύρων Κοκκαλάνης Ιστιοπλοΐα RS:X/Τελικός γύρος
6η Ομάδα ανδρών Κωπηλασία Τετράκωπος ελ. βαρών/Τελικός
(Παναγιώτης Μαγδανής, Στέφανος Ντούσκος, Σπύρος Γιάνναρος, Γιάννης Πέτρου)
6η Εθνική ανδρών Υδατοσφαίριση προημ.
7η Κώστας Φιλιππίδης Στίβος Επί κοντώ/Τελικός
8η Βούλα Παπαχρήστου Στίβος Τριπλούν/Τελικός
8η Ομάδα ανδρών Κωπηλασία Τετράκωπος άνευ/Μικρός τελικός
(Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλας, Διονύσης Αγγελόπουλος, Γιάννης Τσίλης)
10η Εβελίνα Παπάζογλου Συγχρονισμένη Ντουέτο/Τελικός
10η Ευαγγελία Πλατανιώτη Συγχρονισμένη Ντουέτο/Τελικός
10η Μαρία Πρεβολαράκη Πάλη Κατ. 53κ./Φάση των 8
10η Εθνική ομάδα Κολύμβηση 4Χ100μ. ελεύθερο/προκρ.
(Οδυσσέας Μελαδίνης, Κριστιάν Γκολομέεβ, Χρήστος Κατραντζής, Απόστολος Χρήστου)
11η Κέλλυ Αραούζου Κολύμβηση 10χλμ. ανοιχτή θάλασσα
11η Ανδρέας Βαζαίος Κολύμβηση 200μ. μικτή ατομική/ημιτ.
11η Γιάννης Μιτάκης Ιστιοπλοΐα Finn
12η Χρήστος Βολικάκης Ποδηλασία πίστας Κέιριν/ημιτ.
12η Θοδωρής Ιακωβίδης Άρση βαρών Κατ. 85κ.
13η Βάσω Βουγιούκα Ξιφασκία Σπάθη/Φάση των 16
13η Κριστιάν Γκολομέεβ Κολύμβηση 50μ. ελεύθερο/ημιτ.
13η Κώστας Δουβαλίδης Στίβος 110μ. εμπόδια/ημιτ.
13η Ευθύμης Μίτας Σκοποβολή Σκητ/προκρ.
13η Εθνική ομάδα Ρυθμική γυμναστική Ανσάμπλ/προκρ.
(Σταυρούλα Σαμαρά, Ελένη Δόικα, Μιχαέλα Μεταλλίδου, Ιωάννα Αναγνωστοπούλου, Ζωή Κοντογιάννη)
15η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη Στίβος 20χλμ. βάδην
15η Βαρβάρα Φίλιου Ρυθμική γυμναστική Σύνθετο ατομικό/προκρ.
15η Εθνική ομάδα Κολύμβηση 4Χ100μ. μικτή/προκρ.
(Απόστολος Χρήστου, Παναγιώτης Σαμιλίδης, Ανδρέας Βαζαίος, Κριστιάν Γκολομέεβ)
17η Ηλίας Ηλιάδης Τζούντο Κατ.-90κ./Φάση των 32
17η Ρομάν Μουστόπουλος Τζούντο Κατ.-81κ./Φάση των 32
17η Αλεξία Πάππας Στίβος 10.000μ./Τελικός
18η Στέφανος Δημητριάδης Κολύμβηση 200μ. πεταλούδα/προκρ.
18η Σοφία Μπεκατώρου Ιστιοπλοΐα Nacra 17
18η Άννα Ντουντουνάκη Κολύμβηση 100μ. πεταλούδα/προκρ.
18η Μιχάλης Πατενιώτης Ιστιοπλοΐα Nacra 17
18η Απόστολος Χρήστου Κολύμβηση 100μ. ύπτιο/προκρ.
19η Παναγιώτης Σαμιλίδης Κολύμβηση 100μ. πρόσθιο/προκρ.
19η Αγγελική Σκαρλάτου Ιστιοπλοΐα RS:X
20η Μιχάλης Αναστασάκης Στίβος Σφυροβολία/προκρ.
20η Κριστιάν Γκολομέεβ Κολύμβηση 100μ. ελεύθερο/προκρ.
20η Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ Στίβος 20χλμ. βάδην
23η Κρίστελ Βουρνά Κολύμβηση 100μ. πεταλούδα/προκρ.
23η Λυκούργος Τσάκωνας Στίβος 200μ./ημιτ.
24η Απόστολος Χρήστου Κολύμβηση 200μ. ύπτιο/προκρ.
26η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου Στίβος Δισκοβολία/προκρ.
27η Παναγιώτης Σαμιλίδης Κολύμβηση 200μ. πρόσθιο/προκρ.
27η Νίκος Σκαρβέλης Στίβος Σφαιροβολία/προκρ.
27η Μίλτος Τεντόγλου Στίβος Μήκος/προκρ.
27η Σοφία Υφαντίδου Στίβος Έπταθλο
28η Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ Στίβος 50χλμ. βάδην
31η Δημήτρης Αντωνιάδης Ποδηλασία Ορεινή
31η Νόρα Δράκου Κολύμβηση 50μ. ελεύθερο/προκρ.
32η Λίλη Αλεξούλη Στίβος Μήκος/προκρ.
- Παναγιώτης Γκιώνης Πινγκ πονγκ Μονό/Φάση των 32
33η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου Ξιφασκία Ξίφος ασκήσεως/Φάση των 64
33η Οδυσσέας Μελαδίνης Κολύμβηση 50μ. ελεύθερο/προκρ.
33η Ελισάβετ Πεσιρίδου Στίβος 100μ. εμπόδια/προκρ.
33η Ευαγγελία Ψάρρα Τοξοβολία Ατομικό/Φάση των 64
34η Κώστας Μπανιώτης Στίβος Ύψος/προκρ.
35η Δημήτρης Κουλούρης Κολύμβηση 200μ. πρόσθιο/προκρ.
37η Μαρία Μπελιμπασάκη Στίβος 200μ./προκρ.
38η Βλάσης Μάρας Ενόργανη γυμναστική Μονόζυγο/προκρ.
41η Δημήτρης Δημητρίου Κολύμβηση 400μ. ελεύθερο/προκρ.
47η Παναγιώτα Τσινοπούλου Στίβος 20χλμ. βάδην
54η Ειρήνη Βασιλείου Στίβος 400μ./προκρ.
51η Γιάννης Ταμουρίδης Ποδηλασία Αγώνας δρόμου
57η Βάσω Μιλλούση Ενόργανη γυμναστική Δοκός ισορροπίας/προκρ.
88η Ράνια Ρεμπούλη Στίβος Μαραθώνιος
103η Σοφία Ρήγα Στίβος Μαραθώνιος
116η Χριστόφορος Μερούσης Στίβος Μαραθώνιος
118η Παναγιώτα Βλαχάκη Στίβος Μαραθώνιος
132η Μιχάλης Καλομοίρης Στίβος Μαραθώνιος