[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/prime_links.php on line 129: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/prime_links.php on line 130: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/prime_links.php on line 129: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/prime_links.php on line 130: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4676: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4678: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4679: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4680: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
my Fitness • Προβολή θέματος - Απορία για πρόγραμμα

Απορία για πρόγραμμα

Φτιάξε το δικό σου πρόγραμμα προπόνησης!
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2013, 13:22

Απορία για πρόγραμμα

Δημοσίευση από vagzaf » 23 Ιούλ 2013, 10:35

Καλημέρα σας,

Μήπως μπορείτε να με συμβουλέψετε, για το εάν το πρόγραμμα που ακολουθώ είναι το σωστό και εάν με αυτό το πρόγραμμα θα καταφέρω μια αισθητή αλλαγή στο σώμα μου, τόσο σε επίπεδο κοιλιάς(επίπεδη κοιλιά, που είναι και το μεγάλο μου ζητούμενο) όσο και σε επίπεδο αύξησης μυικής μάζας.

Το πρόγραμμα που ακολουθώ λοιπόν είναι το εξής
Δευτέρα --> Κάνω 3 σετ από 8 επαναλλήψεις το καθένα για δικέφαλους, τρικέφαλους, πλάτη, ώμους και στήθος. Σε κάθε ένα σετ αυξάνω το βάρος και τα διαλλείματα που κάνω μεταξύ και των σετ, αλλά και των ασκήσεων, δεν ξεπερνάει τα 30-40''. Επίσης κάνω και 3 σετ από 20 κοιλιακούς
Τετάρτη --> Κάνω διάδρομο περίπου 20' σε μια ένταση στο 60%. Επίσης κάνω και 3 σετ από 20 κοιλιακούς
Παρασκευή --> Το ίδιο με το πρόγραμμα της δευτέρας.

Ευχαριστώ πολύ
Τελευταία επεξεργασία από myFitness και 25 Ιούλ 2013, 20:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Διάσπαση δημοσίευσης από άλλο θέμα.

DigiLab Technologies
Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 22:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη,Ελλάδα

Re: Απορία για πρόγραμμα

Δημοσίευση από vaggelis » 05 Αύγ 2013, 14:19

Γεια σου vagzaf! Λοιπόν το πρόγραμμα που ακολουθείς γυμνάζει όλο το σώμα σε μία μέρα. Γενικά αν θες κάτι τέτοιο καλό θα ήταν να κάνεις ένα πρόγραμμα κυκλικής προπόνησης και το πρόγραμμα αυτό να είναι διαφορετικό τις 2 μέρες που κάνεις βάρη. Αυτό επειδή σίγουρα δε θα μπορούμε να βάλουμε σε μία μέρα όσες ασκήσεις θα πρέπει να κάνεις για να γυμνάσεις αρκετά όλες τις μυικές ομάδες. Καλά κάνεις και έχεις το τρέξιμο σε ξεχωριστή μέρα αλλά η διάρκεια του είναι μικρή.
Δες αν σε βολεύει ένα πρόγραμμα με τρεις μέρες βάρη ώστε να κάνουμε κάτι στα μέτρα σου!

ΥΓ: Συγνώμη για την καθυστέρηση ώστε να απαντήσουμε!
First you feel like dying, then you feel reborn!!!

 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2013, 13:22

Re: Απορία για πρόγραμμα

Δημοσίευση από vagzaf » 05 Αύγ 2013, 15:00

Πρώτα από όλα σε αυχαριστώ για την απάντηση σου και για τον χρόνο που διαθέτεις για εμένα.

Όπως είπα, σκοπός μου είναι να δω αλλαγή στο σώμα μου(κυρίως στο μέρος της κοιλιάς, αλλά όχι ότι το υπόλοιπο σώμα το παραμελούμε) σε όσο πιο σύντομο χρονικό διάστημα(κίνητρο για συνέχεια).
Δεν είμαι γνώστης των προγραμμάτων γυμναστικής, ότι ξέρω και ότι κάνω είναι από αυτά που έχω διαβάσει και έχω ακούσει απο διάφορους.
Εάν νομίζεις ότι έχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο που να έχει αποτέλεσμα καλύτερο από αυτό που κάνω μέχρι τώρα, είμαι πρόθυμος να το ακούσω και να το ακολουθήσω. Όμως θα πρέπει να υπολογίσεις ότι δεν μπορώ παραπάνω από 3 φορές τη βδομάδα να πηγαίνω γυμναστήριο, λόγω προσωπικών υποχρεώσεων(θεωρώ όπως και ο περισσότερος κόσμος πλέον).

Και πάλι σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 22:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη,Ελλάδα

Re: Απορία για πρόγραμμα

Δημοσίευση από vaggelis » 24 Αύγ 2013, 17:08

Vagzaf σου έχω στείλει ένα πρόγραμμα προπόνησης σαν προσωπικό μήνυμα. Δες το και αν έχεις κάποια απορία μπορείς να μου πεις.
First you feel like dying, then you feel reborn!!!

 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2013, 13:22

Re: Απορία για πρόγραμμα

Δημοσίευση από vagzaf » 25 Αύγ 2013, 13:42

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ
Η μόνη μου απορία σε αυτό το πρόγραμμα ειναι εκεί που λές διαλλειματική άσκηση. Τι ακριβώς εννοείς ότι πρέπει να κάνω?

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι

 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2013, 13:22

Re: Απορία για πρόγραμμα

Δημοσίευση από vagzaf » 25 Αύγ 2013, 13:48

και κατι ακόμα.
Τι εννοείς κύκλους? εννοείς set, δηλαδή 5 με 6 set? των πόσων επαναλήψεων το κάθε ένα? και νομίζω ότι θα ήταν καλό σε κάθε μια επανάληψη να αυξάνω το βάρος. Στους κοιλιακούς που μου αναφέρεις πόσους ανά set να κάνω?

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι. Οι συμβουλές σου μου είναι πολύτιμες

Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 22:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη,Ελλάδα

Re: Απορία για πρόγραμμα

Δημοσίευση από vaggelis » 25 Αύγ 2013, 22:56

Όταν λέω διαλειμματική εννοώ κάτι σαν τα παρακάτω Link:
http://my-fitness.gr/workout/17-hiit

http://my-fitness.gr/workout/121-dialei ... apogeiosei

Κύκλος είναι να κάνεις τις ασκήσεις που σου έχω δώσει τη μία πίσω από την άλλη χωρίς διάλειμμα. Μόλις τελειώσεις και την τελευταία άσκηση έχεις κάνει ένα κύκλο. Την κάθε άσκηση θα κάνεις 10 επαναλήψεις.

Όχι μην αυξάνεις βάρος από κύκλο σε κύκλο. Το βάρος προσπάθησε να είναι σταθερό και τέτοιο 'ώστε η δέκατη επανάληψη να βγαίνει με δυσκολία.

Ελπίζω να έλυσα τις απορίες σου!
First you feel like dying, then you feel reborn!!!

 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2013, 13:22

Re: Απορία για πρόγραμμα

Δημοσίευση από vagzaf » 26 Αύγ 2013, 11:10

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.
Θα τις ακολουθήσω


Επιστροφή στο Προγράμματα προπόνησης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες