Τραυματισμος στο γονατο

 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 11 Ιουν 2014, 02:03

Τραυματισμος στο γονατο

Δημοσίευση από Aggelos » 11 Ιουν 2014, 03:07

Καλησπέρα παιδιά και απο μένα και συγχαρητήρια για το site!
Είμαι ερασιτέχνης αθλητής ποδοσφαίρου και είναι η δεύτερη φορά που παθαίνω ολική ρίξη προσθιου χιαστού.Την πρώτη στο δεξί γόνατο την έπαθα στα 16 μου και την δεύτερη στο αριστερο γόνατο τώρα στα 25.Επειδή παίζω από μικρός ποδόσφαιρο θα ήθελα να συνεχίσω μετά την αποκατάσταση να παίζω αλλά θα ήθελα να κάνω ότι καλύτερο για να αποφύγω κάποιο παρόμοιο τραυματισμό.Οπότε θα ήθελα την άποψη σας αν με την αποθεραπεία(ενδυνάμωση, ασκήσεις ιδιοδεκτικότητας) θα είμαι καλλυμένος και το γόνατο μου θα είναι όπως κάθε υγειές γόνατο και αν γνωρίζεται και εσεις να μου πείτε κάποιες ασκήσεις...Ακόμα θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζεται αν αυτός ο τραυματισμός οφείλεται σε θέμα κακιάς στιγμής(εφόσον κάποιος έχει κάνει ότι μπορεί από άποψη πρόληψης) ή μπορεί να παίζει ρόλο κάποιο γενετικό χαρακτηριστικό(πχ κάποιος φυσιοθεραπευτής μου είπε ότι έχω χαλαρές αθρόσεις).
Ευχαριστώ πολύ

DigiLab Technologies
Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2011, 23:52
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τραυματισμος στο γονατο

Δημοσίευση από GiorikasGR » 14 Ιουν 2014, 20:25

Γεια σου Άγγελε, καλωσόρισες και σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια! :)
Δύσκολη περίπτωση η ρήξη χιαστού. Καλό θα είναι να ακολουθήσεις την αποθεραπεία που σου συνέστησε ο γιατρός και αφού ολοκληρωθεί να εντάξεις στο πρόγραμμά σου ασκήσεις ποδιών με αντιστάσεις (βάρη) και σωματικού βάρους. Πάντα όμως θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός, από τη στιγμή που έχεις προηγούμενα με το συγκεκριμένο γόνατο. Τα αίτια του τραυματισμού δεν μπορούμε να τα ξέρουμε, γιατροί δεν είμαστε.. Αλλά, ακόμα και ένας πολύ καλά γυμνασμένος άνθρωπος, μπορεί σε κάποια κακή στιγμή να τραυματιστεί, ειδικά σε κάποιο γενετικά πιο αδύναμο σημείο. Οπότε για την ώρα καλύτερα να ακολουθήσεις τις συμβουλές του γιατρού. Είχαμε σκοπό να συντάξουμε ένα πλήρες άρθρο-οδηγό για ασκήσεις ποδιών, αλλά λόγω πολλών υποχρεώσεων δεν προλάβαμε. Στο επόμενο διάστημα όμως θα κάνουμε τη σχετική ανάρτηση.
Μέχρι τότε καλή ανάρρωση και σύντομα ξανά δυνατός!
«Νους υγιής εν σώματι υγιεί»
No pain!

 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 11 Ιουν 2014, 02:03

Re: Τραυματισμος στο γονατο

Δημοσίευση από Aggelos » 18 Ιουν 2014, 16:54

Ευχαριστώ πολύ να σαι καλά!!Περιμένω οπότε το άρθρο για να δω ασκήσεις και να πάρω ιδέες...


Επιστροφή στο Tραυματισμοί / Αποθεραπεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης