Fitness με χορτοφαγία ?

Διατροφή ο σημαντικότερος παράγοντας κατά την άθληση.
Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Μάιος 2013, 14:51
Τοποθεσία: Greece

Fitness με χορτοφαγία ?

Δημοσίευση από marian mariana » 01 Ιουν 2013, 20:29

Καλησπέρα σας και καλό μήνα ,ονομάζομαι Μαριάνα και ανήκω κ εγώ στους πιστούς αναγνώστες σας!
Να σας συγχαρώ λοιπόν ακόμα μία φορά για την σωστή και καθαρή πληροφόρηση που παρέχετε
και χωρίς να σας κουράζω να μπω κατευθείαν στο θέμα ...

Με ενδιαφέρει πολύ η άποψη σας όσον αφορά τη χορτοφαγία,
κατά πόσο είναι εφικτό να συνδυαστεί με έναν fitness τρόπο ζωής ?
Ισχύει ότι συγκεκριμένος συνδυασμός τροφίμων π.χ. μπορούν να
αντικαταστήσουν την πρωτείνη?κ όχι μόνο... (?μαυρομάτικα φασόλια με ρύζι κ σπανάκι?)
Είναι τελικά απαραίτητο το κρέας και το κοτόπουλο για όποιον επιθυμεί
να παραμείνει fitness με διατροφή Vegetarian(με κατανάλωση γάλατος, γιαουρτιού, τυριού και αυγών)

Υπάρχει κάποια βάση στο :
"Εάν θέλεις να δεις πώς ήταν η τροφή σου χθες, κοίτα το σώμα σου σήμερα.
Εάν θέλεις να δεις πώς θα είναι το σώμα σου αύριο, κοίτα την τροφή σου σήμερα.
Yajurveda." ?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
εκ των προτέρων .
Μ.
Eat Clean & Train Dirty

DigiLab Technologies
Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 22:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη,Ελλάδα

Re: Fitness με χορτοφαγία ?

Δημοσίευση από vaggelis » 02 Ιουν 2013, 15:32

Γεια σου Μαριάνα! Σε ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια!

Λοιπόν κοίτα να δεις πως έχουν τα πράγματα. Γενικά είμαι κατά οποιασδήποτε υπερβολής και τέτοια υπερβολή θεωρώ και την μανία με τη χορτοφαγία. Σίγουρα υπάρχουν συνδυασμοί που σου δίνουν πολύ καλή ποιότητα πρωτεΐνης, τέτοιο είναι το φακόρυζο για παράδειγμα, αλλά σίγουρα δεν μπορείς να βγάλεις από τη διατροφή σου τελείως το κρέας. Σίγουρα δεν είναι υγιεινό να τρως κόκκινο κρέας πάνω από μια φορά την εβδομάδα, αλλά έχεις και άλλες επιλογές όπως το κοτόπουλο και το ψάρι.

Η διατροφή σου θα πρέπει να βασίζεται σε ανεπεξέργαστες τροφές, σε ινώδη λαχανικά, σε καθαρές πηγές πρωτεΐνης, σε τροφές πλούσιες σε καλά λιπαρά και γενικά όλα αυτά που έχουμε γράψει κατά καιρούς. Μη ξεχνάς ότι το Fitness είναι τρόπος ζωής και αν κάνεις κάτι που δεν σε ευχαριστεί και πιέζεσαι είναι θέμα χρόνου να το παρατήσεις.

Οπότε να σου μείνει το όχι στις υπερβολές γενικότερα στη ζωή σου.Όχι στην πλήρη αδράνεια, όχι στην υπερβολική γυμναστική, όχι σε ότι γίνεται σε βαθμό που μπορεί να σε κουράσει και να τα παρατήσεις.

Προσπάθησε να έχεις μια ισορροπημένη ζωή και διατροφή, που δε θα σε επηρεάζει στις κοινωνικές σου και λοιπές εκδηλώσεις.

Πιστεύω να σε κάλυψα!
First you feel like dying, then you feel reborn!!!

Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Μάιος 2013, 14:51
Τοποθεσία: Greece

Re: Fitness με χορτοφαγία ?

Δημοσίευση από marian mariana » 02 Ιουν 2013, 20:52

Ακριβώς λοιπόν επειδή και για μένα το fitness είναι
τρόπος ζωής μιας και γυμνάζομαι αρκετά χρόνια κ προσπαθώ
να τρέφομαι σωστά σκέφτομαι αν θα μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο ...
Εννοείτε συμφωνώ απόλυτα μαζί σου όχι στις υπερβολές !

Για να τοποθετηθώ καλύτερα όμως,
πρέπει να σε ενημερώσω ότι χθες έκλεισα 8 μήνες που έκοψα το κάπνισμα :))))
Αυτός είναι ο βασικότερος λόγος που με έβαλε σε σκέψεις
να ασχοληθώ περισσότερο με έναν ακόμα πιο fitness τρόπο ζωής
όσο το δυνατόν λιγότερο "τοξικό"(να μου επιτραπεί η λέξη δεν μπόρεσα να βρω καλύτερη)

Θεωρείς το να καταναλωθεί μια φορά το μήνα κρέας/κοτόπουλο
επαρκεί για ένα άνθρωπο που γυμνάζετε 4 φορές την εβδομάδα ?
Πιστεύεις ότι θα υπάρξουν επιπτώσεις ?

Σ'ευχαριστώ πολύ Vaggelis
για το χρόνο σου .
Μ.
Eat Clean & Train Dirty

Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 22:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη,Ελλάδα

Re: Fitness με χορτοφαγία ?

Δημοσίευση από vaggelis » 03 Ιουν 2013, 14:10

Όντως η κατανάλωση πολλών ζωικών προϊόντων παρέσει τοξίνες τον οργανισμό. Από την άλλη το κρέας, τα αυγά. κάποια γαλακτοκομικά (κεφίρ για παράδειγμα), κοτόπουλο, λιπαρά ψάρια (σαρδέλα για παράδειγμα) είναι τροφές που πρέπει να τις λαμβάνει κάποιος που γυμνάζεται συστηματικά και εντατικά. Απλά θέλει ένα μέτρο. Μοσχάρι ή χοιρινό 1 φορά την εβδομάδα, κοτόπουλο άλλη μία και ψάρι άλλη μία. Τις υπόλοιπες μέρες μπορείς να τρως όσπρια, ζυμαρικά (ολικής άλεσης) κτλ. Εννοείται καθημερινά στη διατροφή σου ινώδη λαχανικά και φρούτα εποχής. Ελαιόλαδο, αμύγδαλα, καρύδια και αυτά σε καθημερινή βάση αλλά με μέτρο.Μπορεί να είναι τρόφιμα με υψηλό θερμιδικό φορτίο αλλά εγώ προσωπικά δε μπορώ μα φανταστώ τη διατροφή μου χωρίς αυτά. Είναι πραγματικός θησαυρός.

Αν τελικά δε θες καθόλου το κόκκινο κρέας, μπορείς να το αντικαταστήσεις με κοτόπουλο ή ψάρι. Αν γυμνάζεσαι εντατικά, τρως τα απαραίτητα λαχανικά και φρούτα, που σου δίνουν ισχυρή αντιοξειδωτική δράση, και περιορίσεις τα ζωικά λιπαρά δραστικά, πίστεψε με θα είσαι τέλεια χωρίς να κάνεις καμιά χορτοφαγία.

Τέλος επειδή έχω κάνει και νηστεία 1-2 φορές στη ζωή μου, θυμάμαι ότι προς το τέλος δε μπορούσα να βγάλω τις προπονήσεις μου με την ίδια άνεση, εξαιτίας της μηδενικής πρόσληψης ζωικών προϊόντων. Συμπερασματικά λοιπόν, δεν θα σου πρότεινα τη χορτοφαγία, αλλά τη καθαρή και σωστή διατροφή, όσο πιο κοντά γίνεται στη Μεσογειακή!
First you feel like dying, then you feel reborn!!!

Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Μάιος 2013, 14:51
Τοποθεσία: Greece

Re: Fitness με χορτοφαγία ?

Δημοσίευση από marian mariana » 03 Ιουν 2013, 22:37

Κατατοπιστικότατος!!!
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές !!!
Καλή συνέχεια Vaggelis!!!!!
Eat Clean & Train Dirty


Επιστροφή στο Διατροφή

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες