Διατροφή-Γράμμωση-18χρονος

Διατροφή ο σημαντικότερος παράγοντας κατά την άθληση.
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 12:35

Διατροφή-Γράμμωση-18χρονος

Δημοσίευση από Stelios_P » 01 Ιουν 2013, 13:03

Καλημέρα στην παρέα του φόρουμ και καλό σας μήνα!
Ονομάζομαι Στέλιος, είμαι νέος μέλος εδώ και σε λίγους μήνες κλείνω τα 18.
Ακόμα, έχω ύψος 1.84, βάρος 75 κιλά και ποσοστό λίπους 14.5%!

Το πρόβλημα που έχω είναι στη διατροφή μου! Επειδή εδώ και 2 χρόνια που ασχολούμαι με τα βάρη πάντα ακολουθούσα διατροφή όγκου, δεν γνωρίζω πολλά πράγματα για διατροφή γράμμωσης. Διάβασα αρκετά άρθρα στο διαδίκτυο με το συγκεκριμένα θέμα, αλλά επειδή δεν προτείνονται πολλά παραδείγματα τροφών για να τα εντάξω στη διατροφή μου, ζητώ την συμβολή σας για τη δημιουργία της δικής μου διατροφής.

Παράλληλα, όσον αφορά την αερόβια άσκηση γυμνάζομαι καθημερινά (40-50 λεπτά τρεξίματος σε κανονικό προς υψηλό τέμπο), ενώ η γυμναστική με βάρη καλύπτει 3 με 4 μέρες την εβδομάδα μου.

Γι, αυτό θα ήθελα να με βοηθήσετε στη δημιουργία μιας διατροφής που θα στοχεύει στην μείωση του ποσοστού του λίπους (κάτω από 12%). Έχουμε και λέμε:
Πρωινό: 500 ml γάλα ελαφρύ 1.5%, 1 φλιτζάνι του καφέ βρώμη, 1 φέτα ψωμί με μέλι ή ταχίνι, 1 φρούτο (μπανάνα ή βερίκοκο).
Δεκατιανό: ;
Μεσημεριανό: Ό,τι μαγειρέψει η μητέρα μου. (2 φορές την εβδομάδα κοτόπουλο, 1 όσπρια, 1 ψάρι, 1 ζυμαρικά και ότι βολέψει μετά).
Απογευματινό (πριν την προπόνηση): 1 μπανάνα με 100 ml γάλα 1.5%
Απογευματινό (μετά την προπόνηση): 1 σκουπ πρωτείνης 100% (καθαρή).
Βραδινό: ;

ΥΓ1: Ξέρω ότι πρέπει να συμπεριλάβω και τα λαχανικά, αλλά δεν ξέρω σε ποιο γεύμα.
ΥΓ2: Τα φρούτα να τα διαγράψω; Διάβασα ότι δεν πρέπει να καταναλώνονται καθημερινώς.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

DigiLab Technologies
Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 22:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη,Ελλάδα

Re: Διατροφή-Γράμμωση-18χρονος

Δημοσίευση από vaggelis » 02 Ιουν 2013, 15:15

Γεια σου Στέλιο! Σε καλωσορίζω στη παρέα μας!

Λοιπόν όσον αφορά τις προπονήσεις σου να κοιτάς να κάνεις ασκήσεις με αντιστάσεις 3 φορές τη βδομάδα και στις ενδιάμεσες μέρες τρέξιμο. Προτίμησε τρέξιμο στη μορφή διαλειμματικής άσκησης (μέχρι 2 φορές την εβδομάδα). Μην κάνεις την ίδια μέρα τρέξιμο και βάρη. Βάρη θα κάνεις σετ των 8-10 επαναλήψεων, με κιλά τόσα ώστε οι τελευταίες 2 επαναλήψεις να βγαίνουν με το ζόρι!

Τώρα για τη διατροφή, να προτιμάς κατά το δυνατόν καθαρές πηγές πρωτεΐνης (δες αντίστοιχα άρθρα στο my-fitness.gr) και ινώδη λαχανικά και φρούτα. Τα φρούτα με μέτρο όμως. Γενικά ρίξε μια ματιά στα άρθρα για γράμμωση που υπάρχουν στην ιστοσελίδα μας!

Δεκατιανό μπορείς να βάλεις λίγα αμύγδαλα και καρύδια με ένα γιαούρτι 2%. Ένα-δύο φρούτα εποχής είναι επίσης καλή επιλογή.

Βραδινό μπορείς να τρως ότι έφαγες το μεσημέρι. Προσπάθησε να μην παίρνεις τη πρωτεΐνη γιατί δε σου χρειάζεται. Μπορείς με φυσική διατροφή να έχεις εξίσου καλά αποτελέσματα και αυτό στο υπογράφω. Μην πέφτεις στις εμπορικές παγίδες.

Γενικά θεωρώ ότι είσαι σε καλό δρόμο. Συνέχισε έτσι και οποιαδήποτε απορία έχεις μπορείς να απευθυνθείς σε εμάς!
First you feel like dying, then you feel reborn!!!

 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 12:35

Re: Διατροφή-Γράμμωση-18χρονος

Δημοσίευση από Stelios_P » 03 Ιουν 2013, 13:27

Ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη!
Θα σε ενημερώσω για ο,τιδήποτε προκύψει.. Να σαι καλά!


Επιστροφή στο Διατροφή

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες