Νιφαδες βρωμης

Διατροφή ο σημαντικότερος παράγοντας κατά την άθληση.
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 18 Μάιος 2013, 21:21

Νιφαδες βρωμης

Δημοσίευση από nooklos » 18 Μάιος 2013, 21:32

καλησπερα ειμαι ο Νικολας και ειμαι καινουριο μελος!συνηθιζα να καταναλωνω δημητριακα(τα αναμεικτα με αποξηραμενα φρουτα ξηρους καρπους κλπ) οχι μονο για πρωινο αλλα και το απογευμα πριν την προπονηση το βραδυ κλπ γιατι τα θεωρω καλη πηγη πρωτεινης φυτικων ινων κλπ...σημερα ομως αγορασα νιφαδες βρωμης αντι γι αυτα και ειδα οτι στα 100γρ εχει 60 γρ υδατανθρακων....μου φανηκαν αρκετοι σε σχεση και με το ρυζι ή τα μακαρονια...η τοσο συχνη καταναλωση τους δηλαδη θα αυξησει τα ποσοστα των υδατανθρακων στον οργανισμο μου οποτε πρεπει να ελλατωσω τις υπολοιπες πηγες υδατανθρακων?το βραδυ να τις προτιμω ή να επιστρεψω στα αναμεικτα δημητριακα τα οποια ειναι και αυτα καλη πηγη πρωτεινων?γενικα ολη αυτη η ποσοτητα σε υδατανθρακες με μπερδεψε!

ευχαριστω πολυ

Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 22:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη,Ελλάδα

Re: Νιφαδες βρωμης

Δημοσίευση από vaggelis » 19 Μάιος 2013, 15:20

Γεια σου Νικόλα! Σε καλωσορίζω στο my-Fitness.gr!
Κοίτα με τα δημητριακά δε πρόκειται να δεις τα αποτελέσματα που θες. Όσο και να φας δε θα πάρεις την απαραίτητη ποσότητα πρωτεϊνών και άλλων θρεπτικών συστατικών που χρειάζεσαι για να αναπλαστούν οι μύες σου. Οπότε μπορείς να έχεις τα δημητριακά και τη βρώμη στο πρωινό σου αλλά μέχρι εκεί. Κατά τη γνώμη μου προτίμησε τη βρώμη.
Μετά το γυμναστήριο θα προτιμάς ένα πλήρες γεύμα που θα περιέχει την κατάλληλη ποσότητα υδατανθράκων ώστε να αναπληρωθούν οι αποθήκες του γλυκογόνου σου, και επίσης μια καλή πηγή πρωτεΐνης ώστε να έχεις την καλύτερη δυνατή αποκατάσταση μετά τη προπόνηση.
Αυτό με τα δημητριακά μετά τη προπόνηση το έχω ακούσει και από άλλους και ειλικρινά απορώ πως μετά από μια εξαντλητική προπόνηση, σας φτάνει να τρώτε μόνο λίγα δημητριακά. Δες και τα αντίστοιχα άρθρα στο My-Fitness όσον αφορά διάφορες καλές πηγές πρωτεΐνης και για ότι απορία έχεις μπορείς να μας πεις!
First you feel like dying, then you feel reborn!!!

 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 18 Μάιος 2013, 21:21

Re: Νιφαδες βρωμης

Δημοσίευση από nooklos » 22 Μάιος 2013, 21:23

ευχαριστω πολυ για την υποδοχη και την απαντηση!χρησιμοποιω τα δημητριακα σαν συμπληρωματικα στην διατροφη μου!δεν το διατυπωσα σωστα!εχεις απολυτο δικιο οτι δεν επαρκει η ποσοτητα....προσπαθω να προσλαμβανω τα απαραιτητα θρεπτικα συστατικα απο σωστη διατροφη οπως εχω συμβουλευτει και απο το σαιτ!!
ευχαριστω πολυ!!


Επιστροφή στο Διατροφή

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες