Diadromos

Νέο μέλος στην παρέα μας; Μίλησε μας για σένα!
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 02 Φεβ 2013, 23:38

Diadromos

Δημοσίευση από Fitmami » 02 Φεβ 2013, 23:47

Καλησπέρα ,

Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα συμβουλές για γραμμωση , αγόρασα πρόσφατα διάδρομο και κανω 40 λεπτά κάθε μέρα . Ξέρετε να μου δώσετε συμβουλές σχετικά τι χρόνος και σε τη συχνότητα να τον χρησιμοποιώ ; Είναι σωστό κάθε μέρα ; Τι ένταση να βάζω ;κάθε συμβουλή σας καλοδεχούμενη !!!! :)

DigiLab Technologies
Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 22:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη,Ελλάδα

Re: Diadromos

Δημοσίευση από vaggelis » 03 Φεβ 2013, 14:29

Αν και είμαι κάθετα αντίθετος με τη λογική του διάδρομο, εφόσον τον έχεις πάρει είναι σαφώς καλύτερα να τρέχεις σε αυτόν από το να κάθεσαι σε έναν καναπέ! Θα σου έλεγα λοιπόν να κάνεις μέχρι 45 λεπτά κάθε φορά και οι παλμοί σου να κυμαίνονται στο 65% των μέγιστων σου! Οι μέγιστοι παλμοί σου είναι ''220- ηλικία σου''. Αν λοιπόν είσαι 20 χρονών θα πρέπει να κυμαίνεσαι στους 130 σφυγμούς. Μιλάμε προφανώς για αερόβια άσκηση!Αν φυσικά τώρα βελτιωθείς, μπορείς να δοκιμάσεις και μεγαλύτερες εντάσεις για καλύτερα αποτελέσματα. Τώρα θα σου πρότεινα να κάνεις εναλλάξ μια μέρα κάποιες ασκήσεις με αντιστάσεις και μια μέρα διάδρομο. Μπορείς να αγοράσεις αλτήρες για να κάνεις σπίτι σου. Γενικά στον διάδρομο αν κάνεις 4 45λεπτά τη βδομάδα θα είσαι μια χαρά!
First you feel like dying, then you feel reborn!!!

 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 02 Φεβ 2013, 23:38

Re: Diadromos

Δημοσίευση από Fitmami » 03 Φεβ 2013, 22:37

Είμαι 40 χρόνων και οι παλιοί μου δεν έχουν ανεβεί πάνω απο 110 άρα είμαι Οκ να υποθεσω!!!!συνηθως κανω περπάτημα πολύ γρήγορο στο 6,5 το βάζω και στα 40 λεπτά περπαταω 4 χιλιόμετρα . Θελω να χασω 2 κιλα να γραμμωσω και να σφίξω . Εχω αλτηρες 4κιλους και μπάρα για σκουοτ ... Τα έχω και με κοιτάνε ....να κανω λοιπόν αυτά 2 φορές την εβδομάδα και 4 διάδρομο ; Είναι προτιμοτερο να τρέχω στον διάδρομο είναι κανω γρήγορο περπάτημα ; Έχω ακούσει ότι η εναλλαγή τρέξιμο - περπάτημα -τρέξιμο - περπάτημα έχει πολύ καλά αποτελέσματα , ισχύει ; :?

Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 22:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη,Ελλάδα

Re: Diadromos

Δημοσίευση από vaggelis » 03 Φεβ 2013, 23:12

Οι παλμοί σου πότε δεν ανεβαίνουν κάτω από 110?(Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς)
Κοίτα το γρήγορο περπάτημα είναι οκ για κάποιον αρχάριο. Μπορείς να ξεκινήσεις με αυτό και σιγά σιγά να ανεβάσεις ρυθμό. Μπορείς όπως είπες να τρέχεις λίγο γρήγορα για 1 λεπτό και μετά να περπατάς για άλλο 1 μέχρι να πέσουν οι σφυγμοί σου. Θα είναι σαν κάποιο είδος διαλειμματικής. Ναι κάνε 4 φορές διάδρομο από 45 λεπτά και άλλες 2 φορές λίγα βάρη. Όλα αυτά πάντα σε συνδυασμό με μια σωστή διατροφή!
First you feel like dying, then you feel reborn!!!

 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 02 Φεβ 2013, 23:38

Re: Diadromos

Δημοσίευση από Fitmami » 04 Φεβ 2013, 16:46

Δεν έχω ανεβάσει ποτέ παλμους πάνω απο 110 σε προγραμμα μια ώρας ότι προγραμμα και να κανω ( λέω και για παλιά στο γυμναστήριο ) . Οι παλμοι μου ξεκινάνε στους 60 οταν ανεβαίνω στον διάδρομο και τις περισσότερες φορές στα 40 λεπτά είναι 80 με 100 αυτό σήμαινει ότι δεν κανω πραγματική αεροβια ;


εχω και μια αλλη απορια ,αν τρέχω στον διάδρομο θα καταφέρω να κανω περισσοτερες καυσεις ενώ αν το περπαταω θα έχω καλύτερη ενδυνάμωση ;

Την διατροφή μου σε γενικές γραμμές την προσέχω με τις απλές γνώσεις που έχω και επειδή είμαι 47 κιλά με καλές αναλογίες δεν θα ήθελα να μπω σε αυστηρό προγράμμα γιατί έχω μια κορούλα 3 ετών και το μεσημεριανό μας κάποιες μέρες είναι λαδερο δεν θέλω να κανω κάτι ξεχωριστά . Αυτό που θα με ενδιέφερε σε διατροφή είναι ίσως κάποια κόλπακια η συνδιασμους ... Που δεν γνωρίζω ... Ας πούμε δεν ξέρω αν ισχύει αλλά έχω ακούσει ότι τα γαλακτοκομικά κάνουν κατακράτηση η ότι η πρωτεΐνη είναι καλό να μην συνοδεύεται με υδατάνθρακα . Τις μέρες που έχω λαδερο η παστιτσιο τι να τρώω την υπόλοιπη μέρα και ειδικά το βράδυ ;

Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 22:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη,Ελλάδα

Re: Diadromos

Δημοσίευση από vaggelis » 05 Φεβ 2013, 12:33

Γενικά να προσπαθείς οι σφυγμοί σου να είναι γύρω στους 120-130 αν θες να κάνεις αερόβια. Μάλλον δεν πήγαινε όσο γρήγορα θα μπορούσες. Προτίμησε το τρέξιμο από το περπάτημα, είναι σαφώς ανώτερη μορφή άσκησης. Για ενδυνάμωση κάνε κάποιες ασκήσεις με το σωματικό σου βάρος, όπως ημικαθίσματα, προβολές κτλ.
Τώρα για τη διατροφή σου, δε θα σου πρότεινα να κάνεις υπερβολές. Τήρησε τους κανόνες της σωστής διατροφής αποφεύγοντας τα πολλά γλυκά, τις τροφές με ψηλό γλυκαιμικό δείκτη, τα πολλά λιπαρά, το άσπρο αλεύρι και όλα τα παράγωγα του, τα αναψυκτικα. Για τα γαλακτομικά πολλά θα διαβάσεις και πολλά από αυτά είναι σωστά. Ωστόσο δεν χρειάζεται να σε πιάνει υστερία, πρόκειται για λεπτομέρειες που κατά τη γνώμη μου λίγη σημασία έχουν. Με τη λογική αυτή και αν σκεφτούμε πως καλλιεργούν τα λαχανικά που τρώμε, και πως ταΐζουν τα ζώα που τρώμε θα έπρεπε μόνο νερό να πίνουμε (και γι'αυτό δεν ορκίζομαι κιόλας). Οπότε μη χάνουμε το δάσος κολλώντας στο δέντρο. Σωστή διατροφή και άσκηση για σφύζουσα υγεία, πάντα στο μέτρο των δυνατοτήτων μας!
First you feel like dying, then you feel reborn!!!

 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 02 Φεβ 2013, 23:38

Re: Diadromos

Δημοσίευση από Fitmami » 06 Φεβ 2013, 18:15

Σ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!!!!!ευχομαι υγεία σε όλους !!!!!


Επιστροφή στο Νέα Μέλη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες