Πρόγραμμα προπονησης

Νέο μέλος στην παρέα μας; Μίλησε μας για σένα!
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 16 Ιουν 2016, 11:14

Πρόγραμμα προπονησης

Δημοσίευση από Xristosxalkidis » 16 Ιουν 2016, 11:29

Γεια σας με λένε Χρηστο είμαι 20 ετών και ασχολούμαι με βάρη 6 χρόνια .Τον τελευταίο καιρό έχω εφαρμόσει ένα πρόγραμμα στο οποίο γυμνάζονται 6 φορές τη βδομάδα και πάει ως εξής :Δεύτερα πλάτη -ποδια , Τρίτη στηθος-δικεφαλο, Τέταρτη ώμους τρικεφαλο και Πέμπτη Παρασκευή και Σαββατοκύριακο πάλι απ την αρχή. Γυμναζω λοιπόν 2 φορές την κάθε μυϊκή ομάδα την μία φορά με πολλά κιλά και ένα εύρος επαναλήψεων 6-10 και την δεύτερη φορά χρησιμοποιόντας διάφορες τεχνικές όπως drop sets supersetsl rest pause και εδώ το εύρος αυξανετε έως και 15 επαναλήψεις για να χτυπήσουν και την άλλη ομάδα μυϊκών ινών που ανταποκρίνεται στις πολλές επαναλήψεις.
Θα ήθελα το σχόλιο σας για το πρόγραμμα μου και αν θα έπρεπε να αλλάξω κάτι
Ευχαριστώ πολυ

DigiLab Technologies
Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2011, 23:52
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρόγραμμα προπονησης

Δημοσίευση από GiorikasGR » 11 Ιούλ 2016, 11:32

Γεια σου Χρήστο και καλωσόρισες στο φόρουμ μας! :)
Το πρόγραμμά σου φαίνεται πολύ δυνατό. Το ζήτημα όμως είναι το τι θέλεις να πετύχεις. Φαντάζομαι αύξηση όγκου;
Επίσης, για πόσο καιρό το εφαρμόζεις; Θεωρώ πως ένα τέτοιο πρόγραμμα δεν θα πρέπει να γίνεται σε μόνιμη βάση.
Αερόβια κάνεις; Το σωστότερο θα ήταν να εισάγεις στο πρόγραμμα σου 1-2 μέρες υψηλής έντασης διαλειμματικής άσκησης. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια, θα χρειαστεί να αυξήσεις τον κύκλο του προγράμματος σου σε περισσότερο της μίας εβδομάδας.
Φυσικά, δεν πρέπει να παραλείπεις την αντίστοιχη διατροφή, όπως και τις περιόδους ξεκούρασης.
Όλα όμως εξαρτώνται από την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι και από το χρόνο που μπορείς να διαθέσεις.
«Νους υγιής εν σώματι υγιεί»
No pain!


Επιστροφή στο Νέα Μέλη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης