Συμβουλές!!!!

Νέος στο άθλημα; Συμβουλέψου τους παλιότερους!
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 13:41

Συμβουλές!!!!

Δημοσίευση από kona » 23 Νοέμ 2012, 13:55

Καλησπέρα σας.

επισκέφτηκα το site σας και μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον, καθώς ασχολούμαι και διαβάζω σχετικά θέματα.
Θα ήθελα την συμβουλή σας σχετικά με τους στόχους μου και το πλάνο που ακολουθώ.
Γενικά τα τελευταία χρόνια (4) γυμνάζομαι σχεδόν συστηματικά (πιλάτες, γυμναστήριο, αερόβια κλπ, ανάλογα κάθε χρονιά). Φέτος κάνω μαθήματα χορού και ασκήσεων εδάφους

Έχω πάρει κάποια κιλάκια όμως, λόγω διατροφής κυρίως και από αυτό το μήνα έχω μπει σε πρόγραμμα προκειμένου να τα ξεφορτωθώ.
Είμαι 1,74 και 63 κιλά. Ξέρω ότι τα κιλά δεν είναι πολλά, όμως λόγω του ότι ο σωματότυπος μου είναι "μήλο" τείνω να συγκεντρώνω το λίπος στην κοιλιά με αποτέλεσμα και 3 - 4 κιλά να φαίνονται άσχημα. Στόχος μου είναι να φτάσω τα 58 κιλά, αλλά χάνοντας κυρίως λίπος και όχι μυϊκή μάζα.
Από γυμναστική κάνω 2 - 3 φορές την εβδομάδα ασκήσεις εδάφους - σε όλο το σώμα 1 ώρα την κάθε φορά, 2 ώρες την εβδομάδα κάνω χορό και 1 ώρα ζούμπα.
Από διατροφή τώρα προσπαθώ να αποφεύγω άσπρο αλεύρι, ζυμαρικά και πατάτες (όχι τελείως, αλλά τα αποφεύγω) και γενικά οι θερμίδες που λαμβάνω κάθε μέρα κυμαίνονται στις 1500, αλλά προσέχω από που προέρχονται (όχι γλυκά συχνά, ζάχαρη κλπ).

Θα ήθελα τη συμβουλή σας, τόσο για την άσκηση όσο και για τη διατροφή, αν δηλαδή κάνω κάτι λάθος και τι θα μπορούσα να κάνω για καλύτερα αποτελέσματα. Το πρόβλημα στο σώμα μου εστιάζεται μόνο στην περιοχή της κοιλιάς, όπου και 2 κιλά κάνουν αισθητή διαφορά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μη σας κούρασα!!

DigiLab Technologies
Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 22:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη,Ελλάδα

Re: Συμβουλές!!!!

Δημοσίευση από vaggelis » 23 Νοέμ 2012, 21:55

Γεια σου kona!!
Σε καλωσορίζουμε στην παρέα μας και πιστεύουμε να σε βοηθήσουμε με τις συμβουλές μας, σε όσα θέλεις να πετύχεις. Εφόσον ασχολείσαι ήδη με τη γυμναστική και έχεις κάποιο πλάνο, καλό είναι να συνεχίσεις να το τηρείς, καθώς τα όσα κάνεις απ'ότι καταλαβαίνω, ταυτόχρονα με η γυμναστική σε βοηθάνε να περνάς και ευχάριστα την ώρα σου.
Καλό θα ήταν αν μπορούσες να εντάξεις και μία μέρα με βάρη στο πρόγραμμα σου. Θα μπορούσες για παράδειγμα, την μέρα που κάνεις χορό να κάνεις αμέσως μετά μισή ώρα κάποιες ασκήσεις με αντιστάσεις. Αν δεν πας σε κάποιο γυμναστήριο, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, καθώς υπάρχουν πολλές ασκήσεις που μπορείς να κάνεις με το σωματικό σου βάρος και να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα.
Καλό θα ήταν επίσης να εντάξεις στη προπονητική σου ρουτίνα, και κάποιο πρόγραμμα διαλειμματικής άσκησης, όπως αυτά που περιγράφουμε στο my-Fitness. Τα συγκεκριμένα προγράμματα θα σε βοηθήσουν να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα με το λίπος στην κοιλιά που αναφέρεις, πολύ καλύτερα από οποιοιδήποτε άλλο πρόγραμμα αεροβικής και αν δοκιμάσεις. Προσοχή όμως γιατί τα προγράμματα αυτά απευθύνονται σε ήδη fit άτομα.
Τώρα όσον αφορά τη διατροφή σου, προσπάθησε να αποφεύγεις το άσπρο αλεύρι και όλα τα παράγωγα του, τη ζάχαρη, τα αναψυκτικά (και τα Light),τις υγρές θερμίδες καθώς δεν προκαλούν κορεσμό και χάνεις το μέτρο,τα fast food, τα πολλά ζωικά λιπαρά, το αλκοόλ και γενικότερα τις τροφές που σου δίνουν πολλές θερμίδες αλλά είναι φτωχές σε διατροφική αξία. Προσπάθησε να εντάξεις στη διατροφή σου τα φρούτα (με μέτρο όμως), τα ινώδη λαχανικά, τα άπαχα κομμάτια κρέατος, τους ωμούς ξηρούς καρπούς (με μέτρο), και προτίμησε ψωμί και ζυμαρικά ολικής άλεσης.
Ελπίζω να σε βοήθησα. Για οποιαδήποτε άλλη απορία ή συμβουλή μπορείς να μας ρωτήσεις!

Υ.Γ. Από τη περιγραφή που έκανες για το σώμα σου, δε θεωρώ ότι πρέπει να σε πιάνει υστερία. Να θυμάσαι ότι αυτοσκοπός δεν είναι οι κοιλιακοί και ένα αψεγάδιαστο σώμα, αλλά η υγεία! Προφανώς και αν θες να χάσεις κάποια κιλά, για να αισθάνεσαι καλύτερα με τον εαυτό σου, καν'το αλλά σιγά-σιγά και χωρίς υπερβολές!

Καλά αποτελέσματα!
First you feel like dying, then you feel reborn!!!

 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 13:41

Re: Συμβουλές!!!!

Δημοσίευση από kona » 26 Νοέμ 2012, 11:35

Ευχαριστώ πολύ Vaggeli για τις συμβουλές σου.

Θσ προσπαθήσω να εντάξω όσο μου πρότεινες και να δω αποτελέσματα.
Μόνο μια ερώτηση,τη διαλλειματική μπορώ να τηνκάνω σε ελλειπτικό; επέιδή έχω σπίτι, με βολεύει αρκετά (αν δεν υπάρχει πρόβλημα). Επίσης πόση ώρα πιστεύεις ότι πρέπει να κρατά η διαλλειματικη και με τι εναλλαγές; μια - δυο φορές που είχα προσπαθήσει έκανα 5 λεπτά ζέσταμα, μετά 30 δευτερόλεπτα πολύ γρήγορα και ένα λεπτό πιο χαλαρά για 7 - 8 επαναλείψεις και 5 λεπτά χαλαρά στο τέλος. Κάτι τέτοιο ειναι οκ ή πρέπει να κάνω κάτι πιο απαιτητικό και πόσες φορές την εβδομάδα;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!!!

Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 22:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη,Ελλάδα

Re: Συμβουλές!!!!

Δημοσίευση από vaggelis » 26 Νοέμ 2012, 12:13

Γεια σου kona!
Καλύτερο θα ήταν να κάνεις τη διαλειμματική σε κάποιο ανοιχτό χώρο, ώστε να φτάνεις κατά το δυνατόν σε μεγαλύτερα επίπεδα έντασης. Αν βέβαια δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, ακόμα και στο ελλειπτικό μπορείς να προσομοιώσεις τις συνθήκες διαλειμματικής σε εξωτερικό χώρο.
Κάνε ζέσταμα 5-10 λεπτά ή και παραπάνω αν χρειαστεί, λόγω του κρύου.Στη συνέχεια κάνε τη διαλειμματική σου προπόνηση προσπαθόντας να αυξάνεις τους παλμούς σου στους 170-180 σε περίπου 25-30 δευτερόλεπτα και να χαλαρώνεις για 70-90 δευτερόλεπτα. Σου προτείνω 6-8 επαναλήψεις εκ των οποίων οι πρώτες να είναι πιο χαλαρές μέχρι να ζεσταθείς αρκετά. Στο τέλος, για αποθεραπεία μπορείς να κάνεις χαλαρά για 10 λεπτά.
Προσπάθησε να αποφύγεις τους απλούς υδατάνθρακες για τις επόμενες δυο ώρες, καθώς προκαλούν την παραγωγή σωματοστατίνης που μπλοκάρει την αυξητική ορμόνη!
Θυμήσου ότι διαλειμματική κάνεις 1-2 φορές τη βδομάδα και προσπάθησε να έχουν απόσταση 2 ημερών οι προπονήσεις σου αυτές.

Καλή συνέχεια και περιμένουμε αποτελέσματα!!
First you feel like dying, then you feel reborn!!!

 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 13:41

Re: Συμβουλές!!!!

Δημοσίευση από kona » 26 Νοέμ 2012, 16:29

Γεια σου Vaggeli!!!

Πραγματικά σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και τις συμβουλές σου!

Πρότεινα ελλειπτικό γιατί είναι πιο έυκολο απο άποψη χρόνου για μένα και φαντάσου ότι συνήθως κάνω πρωί πρωί πριν πάω για δουλειά.
Θα επιχειρήσω και σε ανοιχτό χώρό όμως.

Θα το δοκιμάσω και από σήμερα κιόλας έιτε έξω είτε σε ελλεπτικό.

Υ.Γ Το πρωί πρέπει να έχω φάει ή νυστικιά? Συνήθως δε τρώω αν κάνω πρωί και τρώω μετά ένα καλό πρωινό, απλά δε ξέρω επειδή είναι απαιτητικό πρόγραμμα, αν θα μπορώ νυστικιά να το βγάλω.

Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!

Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 22:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη,Ελλάδα

Re: Συμβουλές!!!!

Δημοσίευση από vaggelis » 26 Νοέμ 2012, 17:21

Kona,η πρωινή άσκηση γενικότερα συστήνεται για το κάψιμο περισσότερου λίπους, κυρίως λόγω του ότι το πρωί το γλυκογόνο που έχεις αποθηκευμένο, είναι μειωμένο λόγω της αποχής από το φαγητό το βράδυ.Κάτι τέτοιο ευνοεί την καύση λίπους κατά την άσκηση.
Τώρα το μόνο πρόβλημα που μπορείς να έχεις, είναι ότι εξαιτίας της κόπωσης και του γεγονότος ότι είσαι νηστική, μπορεί να σου πέσει το ζάχαρο κατά τη προπόνηση και να νιώσεις κάποια αδιαθεσία (ζάλη κατά το πλείστον). Αυτό εξαρτάται από τον οργανισμό. Προσωπικά δε με ενόχλησε ποτέ κάτι τέτοιο, παρότι κάνω πολλές φορές δυνατές προπονήσεις το πρωί, νηστικός, αλλά ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Αν δεις ότι δεν σε ενοχλεί και εσένα, φυσικά και στο προτείνω. Δοκίμασε και δες. Γενικά να πειραματίζεσαι πάνω στη γυμναστική, γιατί τίποτα στο fitness δεν είναι γραμμένο σε κάποια ''Βίβλο''!

Καλές προπονήσεις!
First you feel like dying, then you feel reborn!!!

 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 13:41

Re: Συμβουλές!!!!

Δημοσίευση από kona » 27 Νοέμ 2012, 12:00

Ευχαριστώ πολύ vaggeli για τις συμβουλές σου.

Θα επιχειρήσω λοιπόν πρωί νυστικιά και βλέπουμε!!!

Θα σας ενημερώσω για αποτελέσματα !!!!

Ευχαριστώ και πάλι !!!!

 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Δεκ 2012, 17:09

Re: Συμβουλές!!!!

Δημοσίευση από chrisous » 04 Δεκ 2012, 17:31

Καταρχήν συγχαρητήρια για το ενδιαφέρον site σας. Συνεχίστε την καλή δουλειά.

Θα εμπλακώ στην συζήτησή σας διότι διάβασα πιο πάνω ότι προτείνετε 2 ώρες μετά την άσκηση να αποφύγουμε τους απλούς υδατάνθρακες.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, άλλα σε πολλά σχετικά site διάβασα ότι αμέσως μετά το γυμναστήριο κρίνεται χρήσιμη ως απαραίτητη η κατανάλωση υδατανθράκων υψηλού γλυκαιμικού δείκτη όπως πχ. ζυμαρικά,ορισμένα φρούτα ή άσπρο ψωμί διότι οι αποθήκες γλυκογόνου του οργανισμού μας είναι εξαντλημένες.

Μπορείτε να που πείτε την γνώμη σας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 22:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη,Ελλάδα

Re: Συμβουλές!!!!

Δημοσίευση από vaggelis » 04 Δεκ 2012, 19:24

Γεια σου Chrisous!
Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Όχι δεν είναι λάθος αυτά που έχεις διαβάσει. Μετά από την προπόνηση, οι αποθήκες γλυκογόνου του σώματος σου είναι εξαντλημένες και αν δεν αναπληρωθούν σύντομα, μπορεί το σώμα σου να αρχίσει να αποδομεί τους ιστούς του, ώστε να καλύψει τις ανάγκες αυτές των υδατανθράκων. Μεταπροπονητικά δηλαδή θα μπορούσες να φας λίγους απλούς υδατάνθρακες. Αποφύγετε όμως ζάχαρη και άλλα ενεργειακά ποτά. Μια μπανάνα ή ένας φυσικός χυμός (όχι εμπορίου) θα ήταν καλή λύση. Επειδή το θέμα της μεταπροπονητικής διατροφής είναι πολύ μεγάλο, αν το θελήσετε θα μπορούσαμε να γράψουμε κάποιο σχετικό άρθρο .
Τώρα θα αναρωτιέσαι γιατί σε προηγούμενη απάντηση μου λέω όχι στους απλούς υδατάνθρακες για τις επόμενες 2 ώρες. Αναφέρομαι στην περίπτωση που επιλέξει κάποιος να κάνει Διαλειμματική Άσκηση Υψηλής Έντασης. Στη συγκεκριμένη περίπτωση (διαλειμματική άσκηση) τα μέγιστα οφέλη για τον οργανισμό, προκύπτουν λόγω της φυσικής παραγωγής αυξητικής ορμόνης. Κάτι τέτοιο όμως, μπορεί να εμποδιστεί με την κατανάλωση απλών υδατανθράκων μετά από άσκηση μεγάλης έντασης. Για το λόγο αυτό λοιπόν, αν επιλέξεις πρόγραμμα υψηλής έντασης, όπως αυτά που προτείνουμε στο my-Fitness, καλό θα ήταν να αποφύγεις τους απλούς υδατάνθρακες για τις επόμενες δυο ώρες.
Πρέπει να τονίσω όμως πως το θέμα μεταπροπονητικής διατροφής είναι ιδιαίτερα λεπτό από την μία και από την άλλη δεν αφορά τη μεγάλη μάζα ασκούμενων. Αφορά όσους γυμνάζονται με πραγματικά μεγάλη ένταση και όχι τους περισσότερους θαμώνες των γυμναστηρίων που προτιμούν μακρόσυρτα και χαμηλής έντασης προγράμματα. Αν το θελήσετε, θα ακολουθήσουν 2-3 άρθρα πάνω στο θέμα αυτό.
Ελπίζω να σε κάλυψα!
First you feel like dying, then you feel reborn!!!

 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Δεκ 2012, 17:09

Re: Συμβουλές!!!!

Δημοσίευση από chrisous » 05 Δεκ 2012, 12:19

Baggeli,

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Με κάλυψες απόλυτα. Μάλιστα δεν ήξερα ότι υπάρχει διαφορά όσον αφορά στο μεταπροπονητικό γεύμα ανάλογα με τον τρόπο άσκησης πχ. HIIT ή μέση ένταση άσκησης.

Πάντως, έχεις δίκιο όσον αφορά ότι το "κεφάλαιο" μεταπροπονητικό γεύμα είναι τεράστιο και προσωπικά θα ήθελα να διαβάσω ένα αναλυτικό άρθρο σας πάνω σε αυτό.

Καλή συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 22:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη,Ελλάδα

Re: Συμβουλές!!!!

Δημοσίευση από vaggelis » 05 Δεκ 2012, 13:28

Γενικότερα να έχεις στο μυαλό σου ότι η υστερία πάνω στην μεταπροπονητική διατροφή δεν αφορά την μεγάλη πλειοψηφία όσων γυμνάζονται με χαμηλής και μέτριας έντασης άσκηση. Αν μετά την προπόνηση σου, λαμβάνεις την απαραίτητη ποσότητα πρωτεΐνης, από φυσικές πάντα πηγές, υψηλής βιολογικής αξίας και καταναλώνεις κάποιους απλούς υδατάνθρακες για την αναπλήρωση του μυϊκού γλυκογόνου σου, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Βέβαια αυτό που θα σου πρότεινα εγώ θα ήταν να κάνεις προγράμματα πραγματικά υψηλής έντασης και τότε θα αξίζει να δεις τη μεταπροπονητική διατροφή με άλλο μάτι.
Υπομονή λοιπόν λίγες μέρες μέχρι να ετοιμαστεί κάποιο άρθρο σχετικά με τη μεταπροπονητική διατροφή. Μέχρι τότε μείνε σε αυτά τα πολύ επιφανειακά που σου ανέφερα.
Καλή συνέχεια και καλές προπονήσεις!
First you feel like dying, then you feel reborn!!!

 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Φεβ 2013, 18:23

Re: Συμβουλές!!!!

Δημοσίευση από Vivi2000 » 02 Φεβ 2013, 23:22

Παιδιά ένα έχω να πώ... ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ!!!!!! ΕΛΕΟΣ το να χάσετε κιλά δεν είναι το παν στη ζωή μας, όλα θα γίνουν με τον καιρο τους.Μην ανγχωνεστε αν δεν χασετε κιλα αμεσως,η γιαγια μ μου ελεγε οτι οσο ειναι δυσκολο να παχυνεις τοσο δυσκολο ειναι και να αδυνατησεις.

Πιστευω να με καταλαυατε ;) :) :D

ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!

 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Φεβ 2013, 18:23

Re: Συμβουλές!!!!

Δημοσίευση από Vivi2000 » 02 Φεβ 2013, 23:27

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ... υπαρχουν και τα φαγητα οπως ο γυρος πχ και δν μπορουμε να αντισταθουμε στον πηρασμο να το δοκιμασουμε.Αυτο χαλαει την διαιτα μας και οταν τρωμε ενα τετοιου εισους φαγητου το ξεχναμε αυτο. ΠΟΙΟΣ ΣΗΜΦΩΝΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ;;;;;

Άβαταρ μέλους
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 22:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη,Ελλάδα

Re: Συμβουλές!!!!

Δημοσίευση από vaggelis » 03 Φεβ 2013, 14:05

Γεια σου Vivi!! Η γνώμη μου είναι ότι η διατροφή και το fitness γενικότερα είναι ένας τρόπος ζωής! Προσωπικά δεν αισθάνομαι να καταπιέζομαι όταν δε τρώω γύρο γιατί έχω μάθει να ζω με ένα τρόπο που δε μου λείπει! Ωστόσο συμφωνώ ότι μια στις τόσες χρειάζεται να τρως και κάτι, αν φυσικά το ζητάς! Θεωρώ ότι δε πρέπει να έχουμε υστερίες γιατί κάποια στιγμή μπορεί να μας γυρίσει μπούμερανγκ!
First you feel like dying, then you feel reborn!!!

 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 07 Φεβ 2013, 18:46

Συμβουλές!!!!

Δημοσίευση από dimitra31 » 07 Φεβ 2013, 18:53

καλησπερα..ειμαι 31 χρονων και προσπαθω πολυ τελευταια να μπω σε ενα προγραμμα διατροφη - γυμναστικη. δυσκολευομαι
γιατι δε μπορω να παω γυμναστηριο και δε ξερω ποια γυμναστικη να ακολουθησω σπιτι.υπαρχει ποδηλατο.
ειμαι 60 κιλα με υψος 1.64 και τα εχω στη κοιλιτσα και τα λεγομενα ψωμακια.
καποια συμβουλη για τη γυμναστικη στο σπιτι??και τι θα μπορουσα να τρωω το βραδυ εκτος απο γιαουρτι γιατι το βαρεθηκα!!!!
ευχαριστω!!!

Επόμενο

Επιστροφή στο Συμβουλές για αρχάριους

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες